جغرافیای شهری

جغرافیای شهری
   مقدمه:
  
   جغرافیای شهری چیست؟
   تعاریف مختلفی در رابطه با جغرافیای شهری بیان شده است که به ذکر چند مورد از آنها می‌پردازیم:
  
   1) جغرافیای شهری روی نظام فضایی و موقع شهر تأکید دارد و نظیر سایر شاخه‌های علم جغرافیا، علل پراکندگی مکان‌های شهری، تشابهات و تناقضات اجتماعی- اقتصادی میان آنها را در ارتباط با شرایط مکانی مطالعه می‌کند.
   بر اساس تعریف فوق، جغرافیای شهری موارد زیر را تأکید می‌نماید:
   -نظام داخلی شهرها و ماهیت الگوها به ویژه کاربری زمین و حوزه‌های اجتماعی در شهرها.
   -بررسی روند این الگوها و شکل‌گیری آنها در طول زمان.
  
   2) جغرافیای شهری درباره الگوهای فضایی پدیده‌های شهری، از نظر پراکندگی فضایی و نیز تأثیر متقابل فضایی آنها مطالعه کرده و همچنین روندها را در داخل شهرها بررسی می‌کند.
  
   3) جغرافیای شهری، مطالعه جغرافیایی از شهرنشینی و حوزه‌های شهری است. در واقع، در جغرافیای شهری، در یک طرف جغرافیای سیستماتیک (نظام یافته) و در سمت دیگر جغرافیای ناحیه‌ای قرار می‌گیرد. پایگاه جغرافیای شهری میان این دو شاخه اصلی جغرافیا قرار دارد.

 

مفهوم پراکندگی فضایی در جغرافیای شهری:
   مفهوم آن شکل‌گیری پدیده‌های شهری در سطوح خطی، شبکه‌ای، سطحی و نظایر آن می‌باشد و در آن تأثیر متقابل فضایی، آمد و شد روزانه از محل کار به مرکز خرید، جابجایی محله مسکونی و مسکن در داخل شهرها و موضوعاتی از این قبیل بررسی می‌شود.
  
   قلمروهای جغرافیای شهری:
   شهرنشینی و شهرگرایی، سکونتگاه‌های انسانی را شکل دوباره می‌بخشد.شهرنشینی علت و محصول تغییرات مهمی است که از پراکندگی جغرافیایی مردم و فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی آنها در مکان ویژه‌ای به وجود می‌آید. شاید بتوان پدیده شهر و شهرنشینی را بدین شرح مورد بررسی قرار داد:
   1-شهرنشینی به منزله تسلط امر تراکم در همه سازمان‌ها، مؤسسات، واحدهای مسکونی و افزایش جمعیت مکان‌های ویژه.
   2-شهر به عنوان کانون اصلی عرضه خدمات به جمعیت متراکم در شهر و منطقه نفوذ آن.
   3-شهر به عنوان تمرکز فعالیت‌های اقتصادی غیر کشاورزی در سکونتگاه‌های انسانی.
   4-شهرنشینی به عنوان تسلط شیوه خاص زندگی و بیانگر سیر مدنیت و تمدن جوامع انسانی.

ادامه دارد...

/ 4 نظر / 198 بازدید
طاها ربانی

سلام وب عالی ی دارید- اگه تمایل به تبادل لینک داشتید خبرکنید

الهام

سلام آقای حسینی.مطلبتونو خوندم.من دانشجوی رشته شهرسازی هستم، اما برای ارشد بین رشته خودم که برنامه ریزی شهری است و رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری مرددم.به نظر شما کدومش بهتره. لطفا سریع جواب بدین.مرسی

داودامام زهی

سلام من دانشجوی مهندسی شهرسازی هستم. به نظرشما آیاعلم جغرافیا یک علم جداازخود است؟یانه ودرادامه می خواستم نظرشما درباره این مطالب بدانم. شهر Ŝahr ، طی دهه‌های اخیر، از سوی اندیشمندان جغرافیا، جامعه شناسی، اقتصاد، جمعیت‌شناسی و برخی علوم دیگر، تعاریف متعددی از شهر ارائه شده‌است و جامعه شناسان از جمله انگلس و مارکس، شهر را محل تمرکز جمعیت، ابزار تولید، سرمایه، نیازها و احتیاجات و غیره می‌دانند که تقسیم کار اجتماعی، در آنجا صورت گرفته‌است. جغرافی دانان، شهر را منظره ای مصنوعی از خیابانها، ساختمانها، دستگاهها و بناهایی می‌دانند که زندگی شهری را امکانپذیر می‌سازد. هدف اصلی برنامه ریزی شهری : عبارت است از محیطی راحت تر ، بهتر ، آسانتر و موثر تر برای شهر نشینان برنامه ریزی شهری مجموعه گسترده ای از فعالیتهای نظام مند است که به منظور نیل به اهدافی برای آینده شهر در نظر گرفته می شود درآخر حدنصاب شهری بودن ازلحاظ جمعیت درافغانستان چند نفراست.

هادی

با سلام خدمت شما بزرگوار و سپاس فراوان بابت مطالب ارزنده.. لطفا منبع مطالب مربوط به شهرنشینی و شهرگرایی را بیان نمایید.. و در صورتی که در مورد شهرنشینی و شهر گرایی مطلب دارید در صورت امکان ارسال نمایید. بسیار متشکرم